2. MEĐUNARODNA ZNANSTVENA KONFERENCIJA „4 HEALTHY ACADEMIC SOCIETY“

04.06.2024.
/ Vijesti / /

U Poreču je od 30. svibnja do 02. lipnja održana 2. međunarodna znanstvena konferencija  “4

Healthy academic society” koja se ove godine fokusirala ne teme tjelesnog i mentalnog zdravlja te

zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja. Znanstvenoj vrijednosti konferencije vrijednost je dalo

preko 40 znanstvenih radova. Brojnim zanimljivim predavanjima, panel diskusijom i

okruglim stolom, cilj konferencije je bio promicanje zdravog načina života u akademskoj zajednici kroz stručni i znanstveni pristup temama kao što su inovacije u sportskoj tehnologiji, prevencija ozljeda u sportu, dualne karijere, psihološki i sociološki aspekti studentskog sporta, održivi sportski programi te mnoge druge aktualne teme vezane uz studente i sport.

Okrugli stol naziva „Sport na javnim visokoškolskim ustanovama, DA ili NE?“ bio je još jedan

produktivan događaj unutar samog UniSport Finals vikenda. Zaključcima je istaknuta puna podrška

svih sudionika tribine u provedbi postojećih dokumenata vezanih uz akademski sport, s posebnim

naglaskom na Pravilnik o studiranju studenata sportaša na visokim učilištima u Republici Hrvatskoj,

te usklađivanje statuta visokoškolskih ustanova s Pravilnikom, a svi dionici usuglasili su se da je

potrebno pronaći mehanizme koji će sustavno omogućiti dodatno ulaganje u sportsku infrastrukturu

na visokim učilištima, kao financiranje studentskog sporta. Konferencija je zaključena panel raspravom „Zdravstveno usmjereno tjelesno vježbanje“  gdje su predstavnici akademske zajednice, Fakulteta zdravstvenih studija Rijeka, Nastavnih zavoda za javno zdravstvo PGŽ i „Andrija Štampar“ Zagreb, Studentskog zbora, liječnici, fizioterapeuti  i kineziolozi kroz sadržajnu raspravu analizirali činjenično stanje i predložili modele kako možemo unaprijediti programe zdravstveno usmjerenog tjelesnog vježbanja kroz nastavu tjelesne i zdravstvene kulture, ali i rekreativne programe koji bi bili zanimljivi i motivirajući prije svega studentima,  ali i svima koji rade na sveučilištu i veleučilištu. Naime, 95 % studenata navodi da se želi baviti sportsko-rekreativnim aktivnostima, ali im nisu osigurani uvjeti za to. Posebno veseli što je među 41 radom čak 7 radova s našeg Fakulteta, te je u radu konferencije aktivno sudjelovalo 11 naših studenata fizioterapije  i pet njihovih profesora.