13.06.2023.

U sklopu prve međunarodne znanstvene konferenciji „4 Healthy Academic Society” čiji je suorganizator bio naš fakultet održan je okrugli stol na temu „Kako unaprijediti status studenta-sportaša u visokom obrazovanju: u dualnoj karijeri, zdravstvenoj skrbi i u vrednovanju sportskih postignuća?“

Doprinos ovoj temi dali su i naši nastavnici, Jasna Lulić Drenjak i Željko Jovanović koji su naglasili važnost tjelesne aktivnosti za zdravlje studenata i obavezu akademske zajednice da uz podršku nadležnih ministarstava osiguraju adekvatnu infrastrukturu, da se ne ukidaju programi tjelesne i zdravstvene kulture, da sveučilišta potaknu sportaše na dualne karijere, da se sportašima studentima vrednuju dodatne aktivnosti, da im se omogući upis stečenih kompetencija, te da im se osiguraju mentori-nastavnici.

Prof. dr. sc. Marta Žuvić, prorektorica Sveučilišta u Rijeci u raspravi na temu Kako unaprijediti status studenta sportaša prenijela je riječka iskustva i naglasila da Sveučilište mora biti podrška u ostvarivanju dualnih karijera, kao i da je neophodno poticati studente na bavljenje sportskom aktivnošću.

U panel raspravi, uz našeg  prodekana Željka Jovanovića, sudjelovalo je još troje Riječana, Igor Salamun, danas trener košarkaša Kraljevice, koji je po završetku košarkaške karijere završio Visoku poslovnu školu PAR, Snježana Pejčić, proslavljena hrvatska strijelkinja, koja je uz svoju sportsku karijeru  završila i Kineziološki fakultet Zagrebu, te Albert Sirotich, ovogodišnji dobitnik godišnje nagrade Hrvatskog akademskog sportskog saveza, student pete godine Tehničkog fakulteta Sveučilišta  u Rijeci, koji su svojim pozitivnim i negativnim iskustvima dali smjernice za odgovor na pitanje „Kako unaprijediti status studenta-sportaša u visokom obrazovanju: u dualnoj karijeri, zdravstvenoj skrbi i u vrednovanju sportskih postignuća?“

Zaključci ove panel rasprave uputit će se svim nadležnim ministarstvima i radnim tijelima Hrvatskog sabora.